Visit to the Institute of Oceanography and Fisheries in Split
The event will be: “Uživo” uz prisustvo sudionika (ukoliko to dopuste epidemiološke mjere, u suprotnom održat će se online)
Short presentation of the event: Učenici trećih razreda Pete gimnazije posjetit će Institut i u pratnji dr.sc.Pere Tutmana upoznati sa radom Instituta na zaštiti mora i podmorja Jadrana.Biti će govora o temama iz područja:- iz fizike mora – promjene temperature, izdizanje razine mora,
klimatske promjene
– kemije mora – organska zagađenja mora
– biologije mora – invazivne vrste (beskralježnjaci i kralježnjaci),
riblje vrste i ribarstvo Jadrana
– morski otpad – globalni onečišćivač broj jedan
Students of the third grade of the Fifth Gymnasium will visit the Institute and, accompanied by Pero Tutman, PhD, will get acquainted with the work of the Institute for the Protection of the Adriatic Sea and Submarine. climate changes – marine chemistry – organic marine pollution – marine biology – invasive species (invertebrates and vertebrates), fish species and Adriatic fisheries – marine litter – global polluter number one
Objectives: Cilj je da učenik analizira održivo upravljanje resursima mora i podmorja.Kritički promišljti o povezanosti vlastitoga načina života
s utjecajem na more i podmorje.
Event language: Hrvatski
Country: Croatia / Hrvatska
City: Split
Link (for online events): [it will be displayed here as soon as possibile]
Reference person: Josip Kosović
Role or Function: Nastavnik
Reference Organization (if any):
Those who organize are: predstavnici akademske zajednice, zaljubljenici u geografiju, studenti/učenici
Expected duration: oko 2 sata
Event program:
The international “Night of Geography“, promoted by EUGEO and IGU
U okviru manifestacije Night of Geography u prostorijama
Instituta za oceanografiju i ribarstvo, Šetalište Ivana Meštrovića 63, 21000 Split
dana 01. travnja 2022.
uz sudjelovanje učenika 3. razreda gimnazije „Vladimnir Nazor“ iz Splita i znanstvenika
Instituta,
održat će se prezentacija rada Instituta vezano uz aktualne ekološke teme
Pregled aktualne znanstvene tematike
Naslovi prezentacija sa kratkim sažetcima
Fizika mora
Dr.sc. Natalija Dunić
Kemija mora
Kontaminanti u morskom okolišu – Dr.sc. Jelena Lušić
U prezentaciji će se predstaviti organske i anorganske onečišćujuće tvari u morskom okolišu, antropogeni i prirodni izvori organskih i anorganskih onečišćujućih tvari, bioakumulacija i učinci onečišćenja na morske organizme i potencijalna opasnost za ljudsko zdravlje, praćenje koncentracija organskih i anorganskih kontaminanata u morskom okolišu i načini sprječavanja i smanjenja onečišćenja mora.
Mikrobiologija mora
Mikroorganizmi u moru – Dr.sc. Stefanija Šestanović
Mikroorganizmi u moru obuhvaćaju brojne i raznovrsne skupine organizama čija je veličina manja od 100 µm. Njima pripadaju heterotrofne bakterije, cijanobakterije, autotrofni, heterotrofni i miksotrofni protisti, te virusi. Procjenjuje se da sačinjavaju 70 % -90 % biomase u moru. Sve do nedavno smatralo se da je njihova uloga u moru isključivo razgradnja organske tvari i transformacija anorganskih spojeva. Tek prije 50-ak godina, zahvaljujući razvoju mikroskopije, otkrivena je njihova važna uloga kao proizvođača nove organske tvari. Ovi organizmi čine tzv. mikrobnu hranidbenu mrežu koja omogućuje protok značajne količine energije i ugljika prema višim trofičkim razinama. Jedan mali dio mikroorganizama koji živi u moru opasan je za ljudsko zdravlje. Te vrste u more najčešće dospijevaju iz različitih izvora sa kopna i uzrokuju tzv. fekalno zagađenje mora. Na sreću takvi (alohtoni) mikroorganizmi ne preživljavaju dugo u moru (svega 1-2 dana) jer morska okolina nije povoljna za njihovo razmnožavanje.
Biologija mora
Strane i neonativne vrste riba u Jadranskoj ihtiofauni – Dr.sc. Branko Dragičević
U sklopu predavanja opisat će se vektori unosa stranih vrsta riba te procesi koji uvjetuju sukcesiju neonativnih i termofilnih vrsta u Jadranskom moru. Također će biti predstavljeni najznačajniji predstavnici spomenutih skupina riba.
Biodiverzitet ihtiofaune Jadranskog mora – Dr.sc. Jakov Dulčić
U predavanju će se dati kratki osvrt na povijesnu uslovljenost i biogeografske značajke jadranske ihtiofaune, njen sistematski i analitički pregled, opća shema rasprostranjenosti ihtiofaune u odnosu na morfologiju Jadranskog mora, regionalnost ihtiofaune, endemizam mediteranske i jadranske ihtiofaune, ugroženost i zaštita biodiverziteta, te iskorištavanje i dugoročne promjene biodiverziteta jadranske ihtiofaune.
Strane bentoske vrste – Dr.sc. Ante Žuljević
Predavanje obuhvaća pregled mogućih načina unosa i daljnjeg širenja bentoskih stranih vrsta u Jadranu te primjere pojedinih organizama.
Klimatske promjene i utjecaj na svjetsko ribarstvo – Dr.sc. Sanja Matić Skoko
Klimatske promjene preoblikuju ekosustave na načine koji utječu na resurse i usluge ekosustava. Ribarstvo prije svega ovisi o biomasi ribolovnih resursa, a ribolov je najčešće najodgovorniji za stanje resursa. Neuspjeh u otkrivanju promjena u okolišu, ili nedjelovanju na odgovarajući način kada se otkriju promjene, može ugroziti svjetsko ribarstvo. Što se tiče klimatskih promjena, ribarstvo je najčešće pogođeno porastom temperature mora i promjenama u sustavima oceanskih struja. Na borealne, hladnovodne vrste općenito negativno utječe zagrijavanje vode, dok tropske, toplovodne još uvijek imaju koristi od klimatskih promjena (razmnožavanje širenje rasprostranjenosti). Bit će predstavljeni najpoznatiji svjetski primjeri utjecaja klimatskih promjena na ribarstvo (Peru-Čile – inćun- El Nino; NE Atlantik – haringa, skuša, inćun i srdela; NE Atlantik – bakalar; tropska mora – koraljni grebeni; Sredozemno more).
Morski otpad – globalni okolišni problem broj jedan – Dr.sc. Pero Tutman
Morski otpad je složeni i sve veći globalni problem zaštite okoliša, te je prepoznat kao jedna od od najbrže rastućih prijetnji morskim ekosustavima zbog svojih ekoloških, ekonomskih, sigurnosnih, zdravstvenih i kulturnih utjecaja. Prema prihvaćenoj definiciji određuje se kao bilo koji postojani, proizvedeni ili prerađeni čvrsti materijal koji nije prirodnog podrijetla nego ga je proizveo i koristio, te odbacio čovjek izravno u more ili je pak taj materijal tamo dospio s kopna putem rijeka, odvodnje i kanalizacije ili vjetrom. Otpad dospijeva u more isključivo uslijed ljudskih aktivnosti na kopnu ili moru, odnosno zbog nedostataka i propusta u sustavu gospodarenja otpadom. Procjenjuje se da oko 80% otpada u more dospijeva iz kopnenih izvora i aktivnosti s kopna, kao što su turističke plažne aktivnosti, ali se mogu odnositi i na otpad nastao u udaljenijim područjima gradova i industrijskim područjima, neuređenim odlagalištima otpada i slično. Oko 20% morskog otpada rezultat je neodgovornih aktivnosti u pomorskom prometu i ribarstvu ili pak direktnog odlaganja smeća u more. Morski otpad predstavlja relativno novi globalni problem, ne samo kao negativni pritisak na okoliš, nego i kao rizik za zdravlje ljudi uz značajne ekonomske posljedice. Međutim, problem pritiska morskog otpada tek je u posljednje vrijeme zadobio značajniju pažnju budući je dosegnuta razina sa štetnim posljedicama na ekosustave i organizme.
Okvirni dnevni red predavanja
09:30 – 09:45 – dolazak na Institut za oceanografiju i ribarstvo (Šetalište Ivana Meštrovića
63), okupljanje i doček pred zgradom Instituta
Kratka prezentacija o povijesti i istraživačkoj djelatnosti Instituta
Biblioteka | Učionica A |
10:00 – 10:15 – Natalija Dunić | 10:00 – 10:15 – Jelena Lušić
Kontaminanti u morskom okolišu |
10:15 – 10:30 – Jelena Lušić
Kontaminanti u morskom okolišu |
10:15 – 10:30 – Natalija Dunić
|
10:30 – 10:45 – Stefanija Šestanović
Mikroorganizmi u moru |
10:30 – 10:45 – Branko Dragičević
Strane i neonativne vrste riba u Jadranskoj ihtiofauni |
10:45 – 11:00 – Branko Dragičević
Strane i neonativne vrste riba u Jadranskoj ihtiofauni |
10:45 – 11:00 – Stefanija Šestanović
Mikroorganizmi u moru |
11:00 – 11:15 – Jakov Dulčić
Biodiverzitet ihtiofaune Jadranskog mora |
11:00 – 11:15 – Ante Žuljević
Strane bentoske vrste |
11:15 – 11:30 – Ante Žuljević
Strane bentoske vrste |
11:15 – 11:30 – Jakov Dulčić
Biodiverzitet ihtiofaune Jadranskog mora |
11:30 – 11:45 – Sanja Matić Skoko
Klimatske promjene i utjecaj na svjetsko ribarstvo |
11:30 – 11:45 – Pero Tutman
Morski otpad – globalni okolišni problem broj jedan |
11:45 – 12:00 – Pero Tutman
Morski otpad – globalni okolišni problem broj jedan |
11:45 – 12:00 – Sanja Matić Skoko
Klimatske promjene i utjecaj na svjetsko ribarstvo |
ID.U.N.502